Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek

Dla mieszkańca

Mieszkańcy naszej gminy uhonorowani

Ilustracja do informacji: Mieszkańcy naszej gminy uhonorowani
Międzynarodowa konferencja „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej 1939 r.” była okazją do nadania medalu „Pro patria” Arturowi Derendzie, założycielowi stowarzyszenia „Szwadron Nadgoplański”. Z wnioskiem o nadanie medalu wystąpił starosta Powiatu Wschowskiego – Andrzej Bielawski.Nie przez przypadek uroczyste wręczenie medalu odbyło się podczas konferencji zorganizowanej przez Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Głogowie. Stowarzyszenie „Szwadron Nadgoplański” od lat współpracuje z placówką.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6 Galeria zdjęć: Wręczenie odznaczeń

Artur Derenda wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach z uczestnikami Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego, której organizatorem jest głogowskie muzeum. Stowarzyszenie zaangażowało się również w budowę pomnika Józefa Piłsudskiego w Sławie.
„Szwadron Nadgoplański” kultywuje tradycje kawaleryjskie 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Członkowie stowarzyszenia, w historycznym mundurach, wielokrotnie uświetniali uroczystości państwowe. Artur Derenda był również inicjatorem Rajdu Niepodległościowego wokół Jeziora Sławskiego, który od lat odbywa się 11 listopada z okazji Święta Niepodległości.
Odznaczenie „Pro Patria” przyznawane jest za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który nadaje medal, nie miał wątpliwości, że należy się on założycielowi stowarzyszenia „Szwadron Nadgoplański”. Artur Derenda odebrał odznaczenie z rąk starosty wschowskiego Andrzeja Bielawskiego, prezydenta Głogowa – Rafaela Rokszewicza oraz Burmistrza Sławy – Cezarego Sadrakuły.
Podczas konferencji „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej 1939 r.” uhonorowany został również Stanisław Derenda, ojciec Artura Derendy. Otrzymał on okolicznościowy medal wybity z okazji 50-lecia Muzeum Archeoologiczno-Historyczne w Głogowie oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
fot. Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Głogowie

Wysłuchali historycznego wykładu

Ilustracja do informacji: Wysłuchali historycznego wykładu
W tym roku minęło 80 lat od wybuchu najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. W rocznicowe obchody rozpoczęcia II wojny światowej włączyło się Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Głogowie, które z tej okazji wczoraj zorganizowało w swojej siedzibie naukowe przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15 Galeria zdjęć: Prelekcja historyczna

Dzisiaj natomiast w Sławie na zaproszenie Dyrektora Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW w ramach głogowskiego projektu gościliśmy dwoje prelegentów z zagranicy. Józef Porzecki polski historyk, krajoznawca i działacz społeczny, nauczyciel w szkole średniej w Grodnie opowiedział licznie zgromadzonej młodzieży o heroicznej obronie tego miasta przed nacierającą po 17 września 1939 roku Armią Sowiecką. Mówił o rówieśnikach dzisiejszych słuchaczy, czyli tzw. Orlętach Grodzieńskich, którzy przez trzy dni bohatersko bronili miasta. Natomiast dr Alina Pacowska z Kowna — Wiceprzewodnicząca Związku Naukowców Polskich na Litwie przybliżyła historię bohaterskiej obrony Wileńszczyzny przed oddziałami czerwonoarmistów. Niezwykłą opowieść o polskich obrońcach Kresów Wschodnich z dużym zainteresowaniem wysłuchała ponad setka uczniów z naszej gminy. Młodzież klas starszych miała okazję do udziału w niezwykłej podróży w czasie, poznała historię wojny obronnej na wschodnich rubieżach II Rzeczypospolitej oraz bohaterstwie polskich żołnierzy i ludności cywilnej.

Zbiorowe polowania - koło łowieckie Brenno

Ilustracja do informacji: Zbiorowe polowania - koło łowieckie Brenno
Terminarz zbiorowych polowań koła łowieckiego w Brennie
 • 14-10-2019
czytaj dalej

W parku trwają prace

Ilustracja do informacji: W parku trwają prace
W ramach umowy podpisanej w maju tego roku w Parku Miejskim w Sławie prowadzone są prace. Rewaloryzacja parku obejmuje m.in. wymianę nawierzchni parkowych z ziemnych na żwirowe, remont mostka nad ciekiem wodnym, remont kładki dla pieszych, nasadzenia i pielęgnację zieleni wraz z budową infrastruktury związanej z ochroną siedlisk przyrodniczych, wykonanie bramy wejściowej do parku, montaż oświetlenia, tabliczek informacyjnych o charakterze dendrologicznym na wybrane drzewa okazowe z kodami QR Code. W tej chwili trwają prace ziemne, podczas których położona zostanie sieć kabli pod oświetlenie i monitoring.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Rewaloryzacja

Zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie modernizacji ewidencji gruntów i budynków.

Ilustracja do informacji: Zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie modernizacji ewidencji gruntów i budynków.
Zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie modernizacji ewidencji gruntów i budynków.

Załączniki

 • PDF Rozmiar: 620 KiB Ilość pobrań: 57

  Pobierz

Wrak Race Sława 2019

Ilustracja do informacji: Wrak Race Sława 2019
Tegoroczne wyścigi gratów to ostatni cykl wrakowej ligi, która liczy kilka imprez w całym kraju. Dzisiejsze wyścigi rozpoczęły się od oficjalnego otwarcia i omówienia pokrótce zasad. Następnie ekipy, wraz z Burmistrzem Sławy w pierwszym bolidzie, wzięły udział w rundzie honorowej po torze. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

27 Galeria zdjęć: Wrak Race Sława 2019

Samochody zostały podzielone na trzy kategorie, Cywil, silnik do 1.6 i silnik do 2.0. Oprócz rywalizacji na torze jest również cel charytatywny. Środki zebrane podczas zbiórki zostaną przekazane na leczenie małego mieszkańca naszej gminy Stasia Maciukiewicza. W dzisiejszej imprezie bierze udział ok. 170 wraków.

Przypomnieli tragiczne wydarzenia

Ilustracja do informacji: Przypomnieli tragiczne wydarzenia
Dokładnie 75 lat temu koleją do Sławy przybyły pierwsze więźniarki do dwóch spośród ok. 100 podobozów pracy — filii niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Gross — Rosen, pod nazwą Schlesiersee I i Schlesiersee II. Chcąc upamiętnić gehennę kobiet, które kilkadziesiąt lat temu przebywały w okolicach Sławy w Urzędzie Miejskim zorganizowano seminarium naukowe. Inicjatorami przedsięwzięcia byli Burmistrz Sławy, Towarzystwo Przyjaciół Sławy oraz niemieckie Towarzystwo Deutsch Polnische Gesellschaft Sachsen. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

37 Galeria zdjęć: Przypomnieli tragiczne wydarzenia

Na wstępie włodarz naszej gminy — Cezary Sadrakuła przywitał zaproszonych gości oraz pokrótce omówił okoliczności spotkania. Po nim głos zabrał Alfred Rösler z Towarzystwa Przyjaciół Sławy, który wspólnie z Frankiem Müllerem — Prezesem Towarzystwa Współpracy Polsko — Saksońskiej dążyli do godnego upamiętnia miejsc związanych ze śmiercią kobiet w czasie II wojny światowej. Alfred Rösler w swoim wystąpieniu opowiedział martyrologie więźniarek podobozów Gross Rosen na ziemi sławskiej w latach 1944 – 1945. Obecni wysłuchali wykładu Artura Pacygi, Andreii Rudorff, a także Jerzego Fabisia — Burmistrza Kargowej. O niezwykłej postawie swojej babci, która pomogła przeżyć jednej z więźniarek opowiadał Radosław Wojciech. Pani Maria Wojciech uratowała ranną Czeszkę Valerię Straussową, która cudem wydostała się z dołu śmierci w okolicach wsi Spokojna. Za ten czyn po wojnie Pani Maria została odznaczona tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W trakcie spotkania krótki koncert zagrał Zespół Ruach Dorotha i Bogusław Hageduess, żydowsko — polski duet. Melodie hebrajskie przywoływały osobiste wspomnienia samych wykonawców, jak i echa historii żydowskich więźniarek zgładzonych kilkadziesiąt lat temu. Po części naukowej wszyscy udali się w teren. Obecni na spotkaniu odwiedzili miejsca dawnych podobozów oraz miejsce stracenia kobiet, które uczestniczyły w Marszu Śmierci. Tam miało miejsce uroczyste odsłonięcie kamieni z tablicami pamiątkowymi oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W sumie postawiono trzy kamienie dwa w okolicach Przybyszowa ufundowane przez Towarzystwo Współpracy Polsko-Saksońskiej i firmę Balcerzak Sp. z o.o. oraz jeden nieopodal Spokojnej. W 1945 roku przed Spokojną w pobliskim zagajniku, 20 kobiet zostało zamordowanych strzałem z karabinu w tył ciała. Fundatorem kamienia upamiętniającego to wydarzenie jest Nadleśnictwo Sława Śląska.
Na zakończenie już nieco skromniejsza delegacja udała się na cmentarz komunalny do Wolsztyna. Tam w 1946 roku pochowano ciała kobiet, które zostały ekshumowane z okolic Spokojnej. Na ich grobie delegacja złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze.

Badają grunt pod budowę drogi

Ilustracja do informacji: Badają grunt pod budowę drogi
Zarząd Dróg Wojewódzki w Zielonej Górze zlecił specjalistyczne badania pod budowę obwodnicy Sławy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 278 – Etap II. Przy użyciu sondy CPT pracownicy laboratorium drogowego ze Szczecina sprawdzają grunt. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5 Galeria zdjęć: Badanie gruntu

Badanie pozwoli określić stopień plastyczności, stopień zagęszczenia gruntu oraz wytrzymałość na ścinanie w warunkach bez odpływu. Za pomocą wzorów pracownicy będą mogli obliczyć spójność i kąt tarcia, a także moduł odkształcenia gruntu. Wyniki badań są niezbędne do opracowania strategii projektowej drugiego etapu sławskiej obwodnicy.

Kamienie pamięci

Ilustracja do informacji: Kamienie pamięci
Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia kamieni pamięci związanych z pobytem i śmiercią żydowskich więźniarek z dawnych niemieckich filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w okolicach Sławy w czasie II Wojny Światowej.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: uroczystości w Przybyszowie

Odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu wschowskiego

Ilustracja do informacji: Odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu wschowskiego

Załączniki

 • PDF Rozmiar: 350.9 KiB Ilość pobrań: 8

  Pobierz
1 2 3 4 5 6 ... 199

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Sławski Klub Żeglarski
 • Baner: SLTZ
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl